Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Mimo że zima daje jeszcze o sobie znać, my coraz śmielej myślimy o nowym sezonie ogrodniczym. Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu? O tym jest mowa w dzisiejszym odcinku naszego kalendarium prac ogrodniczych. 🙂 Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. 🙂

„Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany”.Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym…

… kontynuujemy zimowe ogrodnicze porządki i przygotowania do nowego sezonu. Styczniowe dni można poświęcić na przejrzenie nasion, nawozów i środków ochrony roślin, sprawdzenie ich dat ważności. Warto zrobić listę tego czego nam brakuje i zaplanować zakupy, żeby nie tracić już czasu wiosną, kiedy wyjdziemy już na dobre do ogrodu.

To także idealny moment na przeprowadzenie próby kiełkowania warzyw i roślin ozdobnych, które planujemy wysiać w niedalekiej przyszłości. Zwłaszcza jeżeli znaleźliśmy w naszych zasobach nasiona zebrane własnoręcznie w poprzednich latach. W tym celu np. na watę, ligninę lub nawet płatki kosmetyczne nasączone wodą układamy po kilka lub kilkanaście nasion i czekamy. Jeżeli wykiełkują po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od gatunku, to znaczy, że wszystko w porządku. Jeżeli nie, to znaczy, że trzeba zrezygnować z ich wysiewu.

Cały czas przeprowadzamy wysiewy wybranych roślin na rozsady. Do ozdobnych bylin i roślin jednorocznych możemy dołożyć jeszcze wysiew aksamitek. Są to rośliny niezwykle wytrzymałe, które wysiane na przełomie stycznia i lutego na pewno będą kwitły już w kwietniu lub maju. Aksamitki możemy jednak wysiewać także w późniejszym terminie: na rozsady do kwietnia i bezpośrednio do gruntu od maja, gdy minie już ryzyko przymrozków.

Sprawdzajmy prognozę pogody pod kątem wracających mrozów. Przy niskiej temperaturze i braku śniegu warto przykryć warzywa wysiane lub posadzone jesienią, takie jak np. szpinak, pietruszka, marchew, roszponka, cebula, czosnek. Podczas ciepłych dni w listopadzie i grudniu mogły one już wykiełkować. Najprościej użyć do tego kilku warstw włókniny, zabezpieczając ją przed wywianiem. Gdy zrobi się cieplej osłony te można zdjąć.

A jeżeli śnieg spadnie, pamiętajmy aby strząsać go z roślin kolumnowych, np. z żywotników, cisów czy bukszpanów, żeby nie doszło do deformacji ich pokroju pod wpływem ciężaru śniegu, zwłaszcza mokrego. Zwróćmy także uwagę na krzewy i drzewa owocowe, szczególnie te starsze, których gałęzie są bardziej kruche i mogą się połamać.

W przypadku domowych roślin doniczkowych, warto zwrócić uwagę na regularne spulchnianie wierzchniej warstwy ziemi. Zimą możemy czasem zauważyć biały nalot lub pojawiającą się pleśń. Dzieje się tak dlatego, że przy niedoborze światła oraz przy nieco chłodniejszej temperaturze woda nie odparowuje tak szybko jak wiosną czy latem, przez co podłoże staje się zbyt podmokłe oraz ubite, co sprzyja chorobom grzybowym. Jeżeli je spulchnimy i tym samym napowietrzymy, pozbędziemy się nalotu oraz dostarczymy więcej tlenu do korzeni naszych okazów.  209

Zbliża się już czas, kiedy możemy rozpocząć zabiegi rozmnażania wielu domowych roślin doniczkowych. Przykładem mogą być sępolie, czyli fiołki afrykańskie, które możemy rozmnożyć poprzez sadzonki liściowe, podczas gdy np. skrzydłokwiaty możemy rozmnożyć poprzez podział rozrośniętych już kęp. Dzięki temu nasza kolekcja wzbogaci się o nowe okazy. Im więcej zieleni, tym weselej.

Życzymy więc wesołego i przyjemnego tygodnia. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/