Kalendarz ogrodnika na 18.11 – 24.11 – listopad w ogrodzie

„Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew się  trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima”

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Gdy w ogrodzie przyroda zapada już w zimowy sen, warto zwrócić szczególną uwagę na rośliny doniczkowe. O tej porze możemy zaprosić do naszych domów takie okazy, które kwitną. A należą do nich m.in. cyklameny, sępolie, grudniki, kalanchoe i oczywiście storczyki. Ich barwne kwiaty poprawią nam humor w szare dni.

Dbamy o to, żeby nasz taras lub balkon był piękny nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią. Sprzątamy cały czas opadające liście, nie tylko ze względów estetycznych, ale również po to, żeby się na nich nie poślizgnąć.  Donice obsadzone wrzosami i roślinami zimozielonymi regularnie podlewamy.

Pamiętajmy też o jesiennym obfitym podlaniu roślin zimozielonych w ogrodzie. Zarówno tych w donicach, jak i tych rosnących w gruncie. Woda będzie im potrzebna również zimą, ponieważ cały czas zachodzi w nich proces fotosyntezy. Po podlaniu, nawet jeżeli ziemia zamarznie przy powierzchni, rośliny te będą mogły pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Jesienne przekopywanie grządek i rabat możemy połączyć z nawożeniem i odchwaszczaniem. Jeżeli mamy świeży obornik, to najlepiej rozrzucić go i przekopać na zagonach przed zimą.

Jest to też dobry moment, żeby usunąć chwasty, zwłaszcza te najbardziej uciążliwe, jak np. skrzyp czy perz. Korzenie tych niechcianych w warzywniku i na rabatach roślin wykopujemy szpadlem lub widłami wkopując się na głębokość ok. 30 cm.

Większość z nas zakończyła już tegoroczne prace w warzywniku. Część zebranych warzyw przechowujemy w chłodnym miejscu, część trafiła do słoików w formie przetworów. W jesienno-zimowej diecie warto pamiętać o zdrowych i smacznych burakach. Tym bardziej, że 24 listopada przypada Dzień Buraka.

W wolnej chwili możemy przygotować już okrywy zimowe, których użyjemy gdy będą zapowiadane silne przymrozki. Mróz i silny wiatr mogą zaszkodzić młodym roślinom, które niedawno posadziliśmy w ogrodzie, a także bardziej wrażliwym gatunkom jak np. róże, rododendrony czy niektóre odmiany traw ozdobnych i hortensji.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/