Kalendarz ogrodnika na 03.12 – 09.12 – grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie – „Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała”.

Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Grudzień to czas grudników. Te przepiękne domowe rośliny doniczkowe cieszą oczy obfitym kwitnieniem, podczas gdy rośliny w naszych ogrodach zapadły już na dobre w zimowy sen. Kwiaty utrzymują się mniej więcej 10 dni, ale w związku z tym, że kolejno rozkwitają następne, kwitnienie trwa najczęściej ponad miesiąc.

Do ogrodu warto o tej porze zaprosić ptaki. Niedużym skrzydlakom, jak wróble czy sikorki wystarczy mały karmnik z daszkiem. Pamiętajmy, aby karmić ptaków byle czym. Najbezpieczniej jest wysypać dla nich ziarno. Pokarmem może być też suche, jasne pieczywo, kawałki owoców, np. jabłek i plastry słoniny, dla sikorek.

5 grudnia przypada Światowy Dzień Gleby. Warto pamiętać, że to od jakości gleby i sposobu jej uprawy zależą plony i piękno naszego ogrodu.

A 6 grudnia są Mikołajki, tego dnia dzieci cieszą się słodyczami i drobnymi upominkami, które znalazły w butach czy w dużej skarpecie.

Okres świąteczny wkracza też do naszych ogrodów. Wystarczy na drzewach lub krzewach iglastych powiesić kilka bożonarodzeniowych ozdób. Dzięki temu z pewnością ogarnie nas świąteczny nastój.

Dekorujemy też nasze donice balkonowe lub tarasowe. Latem rosły w nich kolorowe, kwitnące rośliny. Teraz sadzimy iglaki lub układamy w nich gałązki świerka czy sosny. Do tego kilka wybranych ozdób i gotowe.

Zbieramy też dary z ogrodu, żeby stworzyć świąteczne dekoracje zdobiące nasze domy i mieszkania. Mogą to być pachnące gałązki w wazonie, wieńce i wianuszki, stroiki i świeczniki. Warto puścić wodze fantazji.

O roślinach na święta możemy przeczytać w grudniowym wydaniu czasopisma “Przepis na Ogród”. Znajdziemy w nim m.in. artykuł o blasku gwiazdy betlejemskiej, o wyplataniu ozdób z roślin i o ostrokrzewie, który zdobi cały rok.

A kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/