Luty w ogrodzie – 24.02-01.03 – kalendarz ogrodnika

Luty w ogrodzie – Wiosna coraz bliżej. Choć zima jeszcze trochę straszy, to powoli ustępuje. Najodważniejsi śmiałkowie rozwijają swe kwiaty. Ranniki, zawilce, przebiśniegi i krokusy to pionierzy ogrodowych rabat. Pojawiają się w momencie, gdy cała przyroda jeszcze nie zdążyła się otrząsnąć z zimowego snu i cieszą kolorami nasze oczy.

A pierwiosnek bezłodygowy to chyba najpopularniejszy zwiastun wiosny w naszych domach. Na przedwiośniu pojawia się nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale również w kwiaciarniach i marketach. Warto wybierać okazy, które mają jeszcze dużo nierozwiniętych pąków, będą zdobić wnętrze 3-4 tygodnie. Ale pamiętajmy, że te rośliny preferują chłód i niezbyt intensywne nasłonecznienie oraz wilgotne podłoże. Gdy nie ma mrozu, można je wystawić na zewnątrz. Dłużej zachowają świeżość.

Z końcem miesiąca rozpoczynamy okres przesadzania roślin, gdy nasze okazy przerosły doniczki należy zapewnić im nowe lokum. Jednak w większości przypadków nowe doniczki nie powinny być zbyt duże Zazwyczaj zaleca się między bryłą korzeniową a ścianką naczynia były 2-3 cm świeżego podłoża.

Koniec lutego to dobry moment na wysiew poziomek lub truskawek. Jeśli uprawiamy już w ogrodzie poziomki, to co 3 lata dobrze jest je odnowić i w lutym lub marcu wysiać ich nasiona albo w kwietniu lub maju kupić sadzonki. Nasiona poziomek są bardzo drobne. Siejemy je na rozsady w pojemnikach wypełnionych podłożem do siewu i pikowania delikatnie ugniatamy i zraszamy.

Luty w ogrodzie – W ogrodach warzywnych przygotowujemy inspekty lub małe tunele. Sprawdzamy zapasy folii i włókniny wiosennej, która może nam się przydać na przedwiośniu. Nocne przymrozki w naszym klimacie mogą się zdarzać do mniej więcej połowy maja, czyli do tzw. dni „Zimnych Ogrodników”. Folia lub agrowłóknina, którą otulimy nasze młode rośliny na grządkach na pewno w takim przypadku pomoże.   58

A 29 lutego to Dzień Żaby. Niektórzy szczęśliwcy, którzy mają w swoich ogrodach oczka wodne cieszą się niekiedy ich widokiem lub rechotem. Szkoda tylko, że biedna żaba ma swoje święto co 4 lata, jedynie wtedy, gdy przypada rok przestępny.

I pod koniec tygodnia witamy marzec. Miesiąc, w którym ogrodnicy będą mieli ręce pełne roboty. Warto rozpocząć od porządków. Gdy aura pozwoli spędzić na zewnątrz dłuższą chwilę, można posprzątać to, czego nie zdążyliśmy zrobić jesienią. M. in. usuwamy z donic zaschnięte czy zmarznięte rośliny i robimy miejsce pod nowe nasadzenia.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/