Magnolia – stanowisko i pielęgnacja

Magnolia – W programie „Ogród od A do Z” pora na roślinę, której nazwa rozpoczyna się na literą M. M jak MAGNOLIA.

Z niczym nie da się porównać pięknych kwiatów magnolii. Wiosną olśniewają. Magnolie zaliczamy do jednych z najatrakcyjniejszych roślin uprawianych w naszych ogrodach. Możemy wybierać wśród odmian drzewiastych, które dorastają do ok. 5 metrów wysokości, a także wśród odmian magnolii gwiaździstej, które przybierają formę niewysokiego krzewu.

Magnolie zaliczamy do grupy roślin prastarych, które były obecne na Ziemi już w czasach dinozaurów. Pojawiły się przeszło 100 mln lat temu i w mało zmienionej formie przetrwały do dziś. O ich pierwotności świadczą skamieliny, a także budowa kwiatów.

Owocem magnolii jest mieszek, który u niektórych gatunków może przybrać oryginalne kształty. Magnolie mogą mieć też dekoracyjne liście, przykładem może być tu magnolia parasolowata. Ale w naszych ogrodach uprawiamy je głównie po to, żeby wiosną podziwiać ich zjawiskowe kwiaty. W zależności od gatunku i odmiany przybierają one różne kształty i barwy: białą, żółtą, jasno-różową czy ciemną fuksję.

Magnolia lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Idealnie prezentują się jako solitery posadzone w reprezentacyjnym miejscu ogrodu. Potrzebują gleby żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej, o kwaśnym odczynie. Mają płytki i szeroki system korzeniowy, przez co jest wrażliwy na wszelkie uszkodzenia. Zimą warto chronić ten system korzeniowy np. poprzez zastosowanie ściółki. Latem w okresie suszy rośliny te wymagają regularnego podlewania.

Magnolie nie wymagają cięcia, może być ono dla nich nawet szkodliwe, osłabiając kwitnienie. Usuwać należy jedynie pędy chore lub martwe.

Warto sadzić rośliny z uprawy pojemnikowej, najlepiej wiosną, żeby dobrze się przekorzeniły do kolejnej zimy.

Zobacz też inne rośliny :

rododendron   –   aksamitki   –   fuksja   –   kalina   –   lawenda   –   cis   –   hibiskus bagienny   –   jesienny   –   bratki   –   wawrzynek   –   trzmielina   –   rozplenica   –   pierwiosnki   –   niecierpki   –   uczep   –   mieczyki   –   lilie   –   stokrotki   –   jeżówka   –   irga   –   fiołek   –   enkiant   –   dynie ozdobne   –   cebulica syberyjska   –   bluszcz   –   azalie   –   żurawki   –   chryzantemy   –   wrzosy   –   słonecznik   –   piwonie   –   orliki   –   narcyz   –   łubin   –   jałowiec   –   irys   –   hiacynt   –   groszek pachnący   –   forsycja   –   eksakum   –   dalie