Kalendarz ogrodnika na 26.02 – 04.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – Zima jeszcze nie odpuszcza… Mimo wszystko jest sporo ogrodniczych zadań, które możemy wykonać w najbliższym czasie. Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Marzec w ogrodzie – Wysiewamy por, kalarepę, brukselkę i wczesną sałatę. Zbiory warzyw produkowanych z rozsady są wcześniejsze i zazwyczaj wyższe. Warto je przygotować szczególnie wtedy, gdy długo utrzymuje się mroźna pogoda. O tym jak uprawiać por powiemy w jutrzejszym Ogrodzie od kuchni. Wiele informacji o tym jak uprawiać własne warzywa znajdziemy w specjalnym wydaniu Mojego Pięknego Ogrodu. Można przeczytać o warzywach w malowniczych aranżacjach, które możemy sadzić zarówno na większych jak i na mniejszych powierzchniach. Przedstawiono też portrety wybranych roślin warzywnych oraz praktyczne informacje o glebie i nawożeniu.

Jeżeli przechowywaliśmy pelargonie i inne rośliny tarasowe w piwnicy, warto je teraz przenieść w widne i ciepłe miejsce oraz rozpocząć ich pielęgnację. Rośliny delikatnie podlewamy i w razie konieczności przycinamy.

Roślinom iglastym oraz zimozielonym zagraża o tej porze tzw. susza fizjologiczna. Dzieje się tak,  gdy słońce silnie grzeje i z igieł oraz liści paruje wilgoć, a zamarznięte podłoże nie pozwala korzeniom uzupełnić jej niedoborów. Warto wtedy cieniować rośliny za pomocą siatki cieniującej. Pomaga też owinięcie agrowłókniną lub papierem. Podlejmy zimozielone rośliny gdy tylko ziemia rozmarznie.

Marzec w ogrodzie – Kwiaty letnie siane w marcu to m.in.: złocień krzewiasty, ostróżka, dimorfoteka, kocanki, żeniszek i aksamitki. Cały czas możemy przygotowywać rozsady astrów, lobelii i szałwii błyszczącej.

Rozpoczynamy nawożenie domowych roślin doniczkowych. Uszczykujemy wybujałe pędy. Zwiększamy obfitość podlewania i planujemy rozmnażanie lub przesadzenie.

Dobry plan to podstawa. Jeżeli szykuje nam się sezon intensywnych prac w ogrodzie, a pogoda nie pozwala jeszcze na działanie, warto sięgnąć po kartkę papieru i wszystko rozpisać. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy i ze wszystkim zdążymy.

Jeżeli mróz mocno trzyma, możemy zaprosić wiosnę do domu i udekorować nasze mieszkania pierwiosnkami lub roślinami cebulowymi, które są już dostępne niemal we wszystkich sklepach ogrodniczych. Wiosnę widać też w prasie ogrodniczej. W Przepisie na Ogród możemy m.in. poczytać o malowniczych wiosennych rabatach, niezawodnych wilczomleczach, a także o tym jak sadzić róże.