Sierpień w ogrodzie – 03.08 -09.08 – kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie. „Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci”  Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

Od słoneczników, które są symbolem słonecznego lata. To rośliny jednoroczne, które mają największą średnicę kwiatostanów, sięgającą nawet 50 cm. Takich rozmiarów nie osiąga żaden inny kwiat letni. A nie dosyć, że możemy je podziwiać w okresie kwitnienia, to po przekwitnięciu możemy jeszcze spożyć jego zdrowe, pełne witamin nasiona.

Pięknie o tej porze prezentują się także wystawione na zewnątrz rośliny śródziemnomorskie, m.in. mandewille, bugenwille czy oleandry. Jeżeli chcielibyśmy mieć większą kolekcję tych roślin, latem możemy pobrać sadzonki wierzchołkowe oleandrów. Dość  łatwo ukorzeniają się one w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Cały czas dbamy też o nasze pozostałe rośliny rosnące na balkonach i tarasach. Regularnie je podlewamy, nawozimy i usuwamy przekwitnięte kwiatostany, które mogą być siedliskiem chorób grzybowych i które po prostu nie wyglądają ładnie, szpecąc nasze okazy. Surfinie dość często atakowane są przez mszyce. Warto więc co kilka dni sprawdzać czy nie pojawiły się te szkodniki. Jeżeli zauważymy ich obecność, jak najszybciej należy się ich pozbyć używając naturalnego, gotowego do użycia preparatu, np. na bazie oleju rydzowego lub w przypadku silniejszego ataku lub wtedy gdy nie mamy dostępu do całej rośliny, środka owadobójczego działającego systemicznie, wnikającego do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z jej sokami dociera do wszystkich zagrażających jej szkodników.

W warzywniku i jagodniku nadszedł już czas obfitych zbiorów. Zbieramy m.in. pomidory, ogórki i inne warzywa dyniowate, fasolkę szparagową i pierwsze owoce papryki. Borówki też już trafiają do naszych deserów, podobnie jak jeżyny i ostatnie maliny.

Na opustoszałych grządkach możemy wysiać warzywa na poplony. Są to np. warzywa liściowe, sałata, rukola, rokietta siewna, kapusta chińska i pekińska jak również rzodkiewki i koper, zarówno ten nam najbardziej znany, jak również koper włoski.

Pielęgnujemy truskawki, które w większości zakończyły już owocowanie. Usuwamy wszystkie uschnięte liście lub takie, na których widać objawy chorób. Usuwamy też pozostałości owoców, których nie zdążyliśmy zebrać. Rośliny przerzedzamy i prześwietlamy. Możemy też zrobić miejsce na kolejne sadzonki, z rosnących i rozwijających się o tej porze rozłogów.

Nie da się jednak ukryć, że w sierpniu częściej korzystamy z parasola przeciwsłonecznego i leżaka niż z sekatora oraz szpadla. I bardzo dobrze. W naszym klimacie lato jest stosunkowo krótkie i musimy z niego korzystać bez wyrzutów sumienia. Relaks i odpoczynek w ogrodzie jest tak samo ważny jak ruch i opieka nad roślinami.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/