Monstera Monkey Mask – uprawa i najlepsza pielęgnacja.
Monstera Monkey Mask – uprawa i najlepsza pielęgnacja. Jak pielęgnować odmianę ‚Monkey Mask”, która często oferowana jest w sklepach ogrodniczych i marketach? Co to za roślina? 💚 O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam!
Monstera ‚Monkey Mask’ to bliska krewniaczka wspaniałej monstery dziurawej, która w ostatnich latach znowu stała się niezwykle popularna. Jednak cechą tej monstery jest to, że w dość szybkim czasie dorasta do dość dużych rozmiarów, nie nadaje się więc do uprawy parapetowej czy mniejszych pomieszczeń. Liście tego gatunku mogą osiągać wielkość nawet 1 metra. Natomiast monstera ‚Monkey Mask’ jest zdecydowanie mniejsza, bardziej kompaktowa. Jej liście osiągają wielkość od 10 do 40 centymetrów. Obie te monstery pochodzą z lasów tropikalnych, lubią więc ciepło i wysoką wilgotność powietrza.
Ozdobą tej rośliny, podobnie jak w przypadku monstery dziurawej są liście, bardzo oryginalne, soczyście zielone, sercowate, z licznymi otworami.
Chociaż oba te gatunki potrafią też zakwitnąć, to nie z powodu kwiatów dekorujemy nimi mieszkania, tylko z powodu niezwykle atrakcyjnie ukształtowanych blaszek liściowych. Ciekawostką jest to, że dziurkowane liście zostały wykształcone przez te rośliny z uwagi na ulewne deszcze, jakie występują w ich naturalnym środowisku. Chodzi o to, aby pod ich ciężarem monstery nie zrywały się z podpór. Bo warto pamiętać, że monstery to pnącza, które w naturze pną się po drzewach w poszukiwaniu światła i lepszych warunków do życia.
„Monsterowa małpka” nie jest trudna w uprawie. Ma niewielkie wymagania, jest odporna, wybaczy nam wiele i można ją wyeksponować na różne ciekawe sposoby.
Bo jako pnącze możemy mocować ją do podpór i w ten sposób poprowadzić w górę. Możemy ją również posadzić w wiszącej lub wysokiej donicy, z której będzie się przewieszać lub też postawić w tradycyjnym pojemniku ale np. na półce, komodzie czy odsłoniętym parapecie. Monstery Adansonii, do których należy także „Monkey Mask” w naturze są nie tylko roślinami pnącymi, ale także płożącymi się. Jak więc wyeksponujemy tę roślinę, zależy tylko od naszych upodobań. Starsze pędy mają tendencję do wytwarzania korzeni powietrznych, ale nie rozrastają się one do takich rozmiarów jak u monstery dziurawej.
Monkey Mask dobrze rośnie w miejscach o rozproszonym świetle. Nie należy ustawiać tej rośliny przy oknie od strony południowej, gdzie będzie narażona na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych, zwłaszcza latem. Może wtedy dojść do poparzenia liści. Za to monstera będzie nam wdzięczna za częste zraszanie i generalnie za utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza w jej otoczeniu.
Podłoże w jej przypadku powinno być stale wilgotne, ale nie zbyt mokre. Gatunek ten źle znosi nadmierne podlewanie, lepiej jest monsterę nieco przesuszyć niż pozwolić na to, by stała w wodzie. Po konewkę najlepiej sięgnąć, gdy wierzchnia warstwa podłoża już lekko przeschnie. Dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej do domowych roślin doniczkowych lub w podłożu do roślin zielonych. Ważne, żeby było lekkie i przepuszczalne.
Roślinę tę przesadzamy, gdy zauważymy korzenie w otworach drenażowych na dnie doniczki. Młode okazy zazwyczaj co roku, najlepiej wiosną, starsze co 2-3 lata. Od wiosny do jesieni warto też monsterę odżywiać nawozem do roślin zielonym, według wskazówek podanych na opakowaniu.
Jeżeli zauważymy brązowe końcówki lub brzegi liści może to oznaczać, że nasza montera ‚Monkey Mask’ ma za dużo wody lub, że była narażona na zbyt chłodne powietrze. To może się przydarzyć np. zimą podczas wietrzenia mieszkania. Jeżeli liście rośliny mają jedynie suche końcówki, może być to oznaką zbyt małej wilgotności powietrza. Wtedy częściej zraszajmy roślinę.
To tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/