Ogórki – co im dolega?

Ogórki – co im dolega? Sierpień to miesiąc, w którym nasze ogórki, dynie i cukinie często atakowane są przez różnego rodzaju choroby, mające wpływ na gorszy lub krótszy zbiór. 🥒 Jakie to mogą być choroby? I jak z nimi walczyć? O tym jest dzisiejszy film. 🥒🥒🥒 Zapraszam!

Sierpień to miesiąc, w którym sezon ogórkowy trwa w najlepsze. Zbieramy owoce ogórków gruntowych i sałatkowych, przeznaczamy je na różne przetwory lub spożywamy na bieżąco. Cukinie także ścinamy gdy tylko podrosną do odpowiedniej dla nas wielkości, podobnie jak patisony. Czekamy jeszcze na dynie, które mają nieco dłuższy okres wegetacji.

Niestety, w połowie lata, rośliny te bywają atakowane przez różne choroby. Żeby przedłużyć zbiory musimy więc nim przeciwdziałać lub je zwalczać. A jakie to choroby?

Bardzo często jest to mączniak prawdziwy. Może on występować na wszystkich roślinach dyniowatych. Objawia się on białym, mączystym nalotem na liściach i łodygach. W miarę rozwoju choroby grzybnia pokrywa całą blaszkę liściową zaburzając procesy związane z fotosyntezą i transpiracją, co ma wpływ na późniejsze osłabione plony.

Zobacz też inne filmy o ogórkach  – Zasady uprawy ogórków   Sprawdzone metody wysiewu   Wysiew ogórków w czerwcu 

Inną chorobą grzybową atakującą ogórki, cukinie czy dynie jest alternarioza. W jej przypadku pojawiające się na liściach plamki są na początku małe i żółtozielone, następnie robią się brunatne, nekrotyczne.

Zamieranie zawiązków owoców ogórków w czasie kwitnienia oraz wgłębione plamy z aksamitnym nalotem grzyba na owocach mogą być objawem parcha dyniowatych.

A kanciaste nieregularne plamy, a z czasem dziury w liściach to objawy kanciastej plamistości bakteryjnej. Żeby ją zwalczyć lub jej przeciwdziałać można wykonać oprysk preparatem miedziowym.  Wcześniej jednak warto usunąć chore liście, żeby ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się patogenów czy zarodników grzybów.

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy pozostałych chorób grzybowych, również możemy wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym, przykładowo ekologicznym preparatem na bazie skrzypu polnego lub preparatem z serii ‚natural’ z mieszaniny lecytyn, który zapobiega szkodliwemu działaniu niektórych patogenów, bądź też środkiem o działaniu wgłębnym i układowym, który zwalcza m.in. białą plamistość, alternariozę i mączniaka prawdziwego. Pamiętajmy, aby zawsze przestrzegać dawek i zaleceń podanych na opakowaniach oraz odczekać okres karencji.

Rośliny dyniowate mogą być też atakowane przez szkodniki, np. przez przędziorki, zwłaszcza na początku uprawy, w przypadku młodych sadzonek, potrafią one wyrządzić duże szkody. W uprawie szklarniowej są w stanie zniszczyć całe rośliny. Żeby je zwalczyć trzeba działać jak tylko je zauważymy, wykonując oprysk własnoręcznie przygotowanym roztworem zwalczającym owady lub wybranym środkiem owadobójczym.

Z kolei w przypadku dyń, cukinii i patisonów, w czasie zawiązywania owoców przez te rośliny, uciążliwymi szkodnikami są ślimaki. Na początkowym etapie wegetacji potrafią pożreć w całości młode, dopiero kiełkujące rośliny, a potem wygryzają dziury lub zjadają całe młode owoce dyni lub cukinii. Potrafią także tak nagryźć pęd, że uniemożliwiają im dalszy wzrost. Jeżeli zauważymy ślady śluzu, to możemy wyłapać ślimaki, które zapewne wrócą do swojego smakołyku nocą lub w czasie deszczowej pogody. Możemy też zastawić na nie pułapki piwne lub użyć granulatu, np. ekologicznego na bazie fosforanu żelaza.

Problemy z ogórkami czy też innymi warzywami dyniowymi mogą też być wynikiem błędów uprawowych. Pamiętajmy, że rośliny te mają stosunkowo płytki system korzeniowy, który w związku z tym szybko przesycha. Należy więc dbać o regularne podlewanie, żeby gleba była stale wilgotna, inaczej może dojść do żółknięcia, zamierania i opadania owoców lub ich deformacji, a w przypadku dyń do ich niewielkich rozmiarów. Podczas podlewania pamiętajmy jednak, aby w miarę możliwości nie zwilżać liści, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Życzę jak największych, jak najdłuższych i jak najzdrowszych plonów. I zapraszam do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/