Ostra papryka – zasady uprawy ostrej papryki

Ostra papryka – zasady uprawy ostrej papryki. OSTRA PAPRYKA 🌶- 10 najważniejszych zasad uprawy, o których należy pamiętać od wysiewu do zbioru.🌶 Znasz je wszystkie? Zobacz i sprawdź. 🙂 Zapraszamy! 🌶

Pierwsza WYSIEW

Ostrą paprykę należy w pierwszej kolejności wysiać na rozsady. Termin wysiewu, w zależności od odmiany i możliwości doświetlania roślin, przypada od stycznia do marca. Optymalna temperatura kiełkowania nasion jest stosunkowo wysoka i wynosi 24-26 stopni Celsjusza. Poniżej 16 stopni papryka może nie wykiełkować wcale.

Zasada druga PIKOWANIE

Mniej więcej 3-4 tygodnie po wykiełkowaniu, czyli około 5-6 tygodni od wysiewu należy przeprowadzić pikowanie tych roślin. Młode sadzonki możemy zagłębić w nowym podłożu bardziej niż rosły do tej pory. Rozsada papryki jest zazwyczaj gotowa do sadzenia na miejsce stałe po ok. 8-10 tygodniach od wysiewu.

Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY

Ostra papryka najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, żyznej i dobrze nagrzanej, dlatego jej uprawa doskonale udaje się w donicach, gdzie podłoże nagrzewa się szybciej. Odpowiednie pH gleby wynosi 6,7 do 7,2. Może być sadzona w pierwszym roku po oborniku.

Zasada czwarta SADZENIE

Przygotowane lub kupione sadzonki ostrej papryki sadzimy na miejsce stałe w drugiej połowie maja lub na początku czerwca, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków i zrobi się już całkiem ciepło. Rozstawa w zależności od odmiany powinna wynosić od 30 do 60 cm między roślinami. W tym wypadku również możemy posadzić je głębiej niż rosły do tej pory. Większość odmian ostrej papryki nie potrzebuje podpór.

Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY

Papryka ostra najlepiej rośnie w miejscu całkowicie słonecznym oraz osłoniętym. Im będzie miała cieplej tym lepiej. Doskonale udaje się też w szklarniach i tunelach foliowych. Poradzi sobie także w miejscach lekko zacienionych, ale może słabiej plonować.

Po szóste NAWOŻENIE I PODLEWANIE

W trakcie wegetacji należy pamiętać o podlewaniu papryki, zwłaszcza jeżeli uprawiamy je w donicach, gdzie ziemia przesycha szybciej niż w gruncie. Warto pamiętać wtedy także o dodatkowym nawożeniu, ponieważ w ograniczonej ilości ziemi szybciej wyczerpują się składniki odżywcze. Papryka jest dość żarłoczna. Dobrze jest nazwozić ją także pogłównie. Podlewanie tych roślin jest szczególnie ważne w okresie rozwoju kwiatów i owoców, czyli zazwyczaj od połowy lipca do końca sierpnia.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Jak zawsze dbamy też o odchwaszczanie, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY

Papryka ostra nie jest wymagająca pod względem zmianowania, możemy ją sadzić praktycznie po wszystkich warzywach, oprócz warzyw psiankowatych. Zaleca się unikać uprawy ostrej papryki po pomidorach, bakłażanach i innych paprykach. Tym samym na przedplony możemy wysiewać i sadzić przeróżne rośliny, m.in. rzodkiewki, szpinak, sałatę czy wczesne odmiany warzyw kapustnych.

Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

W uprawie współrzędnej paprykę ostrą także można sadzić w towarzystwie wielu roślin, m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie sałaty, selera, pora oraz warzyw cebulowych.

I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU

Regularnie sprawdzajmy czy nie widać na naszych warzywach objaw chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski. Papryka ostra nie jest mrozoodporna, zbiory należy przeprowadzić przed nadejściem jesiennych chłodów. Jeżeli uprawiamy ją w donicach, możemy przedłużyć ich wegetację poprzez przeniesienie w jasne miejsce, gdzie temperatura jest powyżej zera.

Owoce papryki ostrej zbieramy, gdy całkowicie dojrzeją, najczęściej od sierpnia do października. Możemy je wykorzystywać bezpośrednio do przygotowywania dań na ostro lub ususzyć i w częściach lub sproszkowaną dodawać do potraw jako przyprawę.

To najważniejsze zasady całorocznej uprawy ostrej papryki. Życzymy udanych upraw i zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/