Sałata wysiew – sprawdzone metody wysiewu

Sałata wysiew – sprawdzone metody wysiewu – Zakładając lub uprawiając warzywnik warto zadbać, żeby nie tylko był pełen smacznych warzyw, ale żeby także był ozdobny. A to można osiągnąć dzięki kolorowym, ślicznym i smacznym sałatom liściowym, które już można wysiewać na rozsady. Jak to zrobić? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy!

Sałatę liściową można wysiewać wprost do gruntu w zależności od pogody od marca do maja. Niektóre odmiany nadają się także do uprawy letniej oraz jesiennej. Ale można też przygotować rozsadę sałaty liściowej w różnych odmianach, którą w kwietniu lub maju sadzimy w wybranych miejscach w warzywniku., który dzięki jej kolorowym liściom przestaje wyglądać jak zwykły warzywnik, a zaczyna wyglądać jak ozdobna rabata. Dodatkową zaletą sałaty liściowej jest to, że można ją uprawiać nie tylko na zagonach, ale także w donicach, większych lub mniejszych. Nie ma dużych wymagań, są wręcz bardzo niewielkie. Jednak punktem wyjściowym często jest przygotowanie silnej, zdrowej rozsady. Jak więc to zrobić?

Sałatę liściową na rozsady można wysiewać nieco wcześniej niż sałatę masłową czy też kruchą lub lodową, bo już w luty. Potem możemy np. co 3-4 tygodnie ponawiać wysiew ulubionych odmian, żeby w miarę upływu czasu mieć kolejne sadzonki do sadzenia w zastępstwie sałat, które zbierzemy już do spożycia. Do wyboru mamy wiele odmian o różnym kolorze i kształcie liści.

Ja w tym sezonie rozpocznę uprawę sałaty od wysiewu odmiany Lollo Rossa o karbowanych, zielono, czerwonych czy też bordowych liściach, jest to sałata bardzo dekoracyjna i stosunkowo późno wybija pęd kwiatostanowy. Wysieję też odmianę Red Salad Bowl, o dębolistnych czerwonych lub wręcz fioletowo bordowych liściach, warto pamiętać, że będą one tym bardziej wybarwione im więcej słońca rośliny będą miały, a także odmianę Salad Bowl również o liściach w kształcie dębu, ale w kolorze zielonym, zebranym w dekoracyjną rozetę. Pokuszę się też o wysiew już teraz mieszanki odmian sałaty, bo lubię ogrodnicze niespodzianki i chętnie sprawdzę, co ciekawego może mi z niej wyrosnąć.

Do przygotowania rozsady tych roślin jak zwykle, oprócz nasion, potrzebujemy pojemników, ziemi i wody. Dla tych, którzy są z nami po raz pierwszy, krótki opis tych wszystkich elementów.

Pojemnik, w którym wysiewamy nasiona sałaty oraz wszystkie inne gatunki roślin musi mieć otwory drenażowe na dnie i być czysty. Możemy użyć specjalnych kuwet do wysiewu, możemy też wysiewać pojedynczo nasiona sałaty do wielodoniczek i prosto z nich przesadzać je potem na miejsce stałe. W związku z tym, że ja zawsze pikuję sałatę, którą wysiewam tak wcześnie, użyję płaskich pojemników plastikowych przeznaczonych do przechowywania żywności, w których zrobiłam otwory na dnie i które opisałam przyklejając papierową taśmę, żeby wiedzieć, gdzie rośnie jaka odmiana. Na początku wszystkie będą zielone, można się więc pomylić.

Następnie wybrane pojemniki wypełniamy podłożem do wysiewu i pikowania. Powinno być ono lekkie, przepuszczalne, wolne od patogenów chorobotwórczych i szkodników. Dlatego nie powinno się używać ziemi z ogrodu, chyba że ją zdezynfekujemy. Możemy wykorzystać gotowe podłoża, które przeznaczone są do wysiewu i które możemy nabyć w sklepach ogrodniczych. W tego typu ziemi sałata kiełkuje bez problemu.

Nasiona sałaty są podłużne, może niezbyt drobne, ale też niezbyt duże. W zależności od odmiany mogą mieć kolor jasny, biało-kremowy lub ciemny szaro-brązowy. Rozsypujemy je niezbyt gęsto na podłożu i przysypujemy bardzo cienką warstwą podłoża. Można je nawet lekko tylko wymieszać z ziemią, na której je wysialiśmy. Prawda jest taka, że sałata wykiełkuje nawet wtedy, gdy jej nie przysypiemy. Nie warto wysiewać sałaty zbyt gęsto, zwłaszcza jeżeli potem planujemy pikowanie, ponieważ liście tej rośliny są delikatne i trudno je niekiedy rozplątać podczas rozdzielania roślin. Im gęściej wysiejemy sałatę, tym szybciej będziemy musieli ją rozsadzać i tym trudniejsze będzie pikowanie.

Po wysiewie całość podlewamy delikatnym, rozproszonym strumieniem, takim żeby nie wymył nasion. Trudno to zrobić zwykłą konewką, dużo łatwiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza. Następnie dbamy o stałą wilgotność tego podłoża pamiętając, aby było ono wilgotne, a nie mokre. Na początku możemy nasze wysiewy przykryć folią lub szybą, przy czym należy ją ściągać codziennie na kilka kilkanaście minut i regularnie wietrzyć rozsady. Zdejmujemy ją zupełnie, gdy pojawią się wschody. A w przypadku sałaty pojawiają się one stosunkowo szybko, bo już po 3 -5 dniach. Tak naprawdę już na drugi dzień po wysiewie widać pojawiające się już i wbijające się w ziemię mini korzonki.

Pojemniki z wysianą sałatą stawiamy w miejscu jasnym i ciepłym. Bo mimo że rośliny te rosną najlepiej w chłodniejszej temperaturze, 10-15 stopni Celsjusza, to najlepiej kiełkują gdy jest 16-20 stopni. Powyżej 25 stopni mogą w ogóle nie wykiełkować, poniżej 12 stopni też sałacie liściowej jest już trudno.

O tej porze, niedoświetlane rośliny, mogą mieć tendencję do wyciągania się do światła. W przypadku sałaty liściowej nie jest to takie groźne. W czasie pikowania możemy ją nieco bardziej zagłębić w nowym podłożu i przenieść potem w chłodniejsze miejsce. Jak to dokładnie zrobić, opowiem w jednym z kolejnych odcinków, gdy już nadejdzie moment rozsadzania moich upraw. Zachęcam więc do śledzenia kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ i oglądania kolejnych filmów. Jak mieć obfite zbiory sałaty?

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/