Papryka słodka – sprawdzone metody wysiewu
Papryka słodka – sprawdzone metody wysiewu. Pierwsza połowa marca to idealny moment, żeby wysiać słodką paprykę, ponieważ o tej porze dzień staje się coraz dłuższy i młode siewki otrzymają dostateczną ilość światła do prawidłowego rozwoju, a także w odpowiednim czasie wzrostu roślin będziemy mogli zapewnić im hartowanie. Jak zatem wykonać wysiew słodkiej papryki krok po kroku? O tym jest nasz dzisiejszy film. Zapraszamy!
Ostra papryka, którą wysiałam wcześniej, mniej więcej 3-4 tygodnie temu już pięknie się rozwija. Niebawem będzie pikowana do większych doniczek. Tymczasem słodką paprykę wysieję dopiero teraz, na początku marca.
W związku z tym, że w ofercie nasion mamy mnóstwo odmian papryki, trudno było mi się zdecydować na jedną czy dwie. W końcu stanęło na ośmiu, zaczynając od papryki o niemal czarnych owocach w odmianie Zulu. Owoce te jednak nie pozostaną w takim kolorze cały czas, lecz z czasem przebarwią się na czerwono. Nadają się do bezpośredniego spożycia i konserwowania.
Owoce o nieco jaśniejszej fioletowej barwie ma odmiana papryki Oda. Podobnie jak poprzednia i kolejne, nadaje się do uprawy w gruncie i pod osłonami. Odmiana Marta Polka to papryka żółta, wczesna, tolerancyjna wobec niekorzystnych warunków atmosferycznych. Uprawiać możemy też odmianę papryki o owocach pomarańczowych, u mnie akurat jest to Rewia, a także o owocach czekoladowo brązowych, w odmianie o przyjemnej nazwie Sweet Chocolate.
Wśród tych wszystkich kolorów nie może oczywiście zabraknąć również czerwieni, chyba najczęściej w sklepach kupujemy paprykę właśnie w czerwonym kolorze. Do tej grupy zaliczamy odmianę Ożarowska, którą radzi się uprawiać w tunelach lub szklarniach, odmianę Roberta, którą możemy już uprawiać w gruncie oraz odmianę Symonia, którą lepiej jest uprawiać pod osłonami.
Zapowiada się, że będzie bardzo kolorowo wśród paprykowych upraw. Sprawdzimy, które odmiany okażą się dla mniej najłatwiejsze w uprawie. Z każdej mam zamiar posadzić 2 – 3 krzaczki. Resztę sadzonek, które uda mi się przygotować, rozdam rodzinie i znajomym, jak zwykle.
I jak zwykle w tym sezonie będę wysiewać to warzywo do pojemników po produktach spożywczych, kierując się zasadą, żeby wykorzystywać to co jest w domu i nie nabywać kolejnych plastikowych doniczek, czy też wielodoniczek, jeżeli nie jest to konieczne. Aczkolwiek paprykę jak najbardziej możemy wysiewać do wielodoniczek, kuwet czy też do niewielkich doniczkach produkcyjnych. Kiełkują one bez problemu, a gdy wytworzą dwa liście właściwe, należy przeprowadzić jej pikowanie.
W każdym moim pojemniku będą wysiane dwie odmiany. Pamiętajmy, że pojemniki, których używamy do przygotowania rozsad muszą mieć otwory drenażowe na dnie i muszą być dokładnie wyczyszczone.
Wypełniamy je podłożem do siewu i pikowania, które powinno być próchniczne, lekkie i przepuszczalne, o drobnej strukturze. Jak zwykle przypominamy, że do wysiewu nie używa się ziemi z ogrodu, bo mogą się w niej znajdować patogeny chorobotwórcze i szkodniki. Ale jak najbardziej możemy użyć gotowego do użycia podłoża do siewu i pikowania, które są dostępne w sklepach ogrodniczych.
Ja swoich pojemników nie będę wypełniać całkowicie, lecz mnie więcej do połowy, ponieważ do kiełkowania papryka nie potrzebuje wiele ziemi. Warstwa 5-7 centymetrowa w zupełności wystarczy. Poszczególne odmiany oddzielam od siebie za pomocą patyczka do szaszłyków, dzięki temu w czasie pikowania nie powinno być problemu z ich rozdzieleniem.
Nasiona papryki rozmieszczamy na wyrównanym podłożu w wybranej rozstawie. Im gęściej przeprowadzimy wysiew, tym szybciej będziemy musieli przeprowadzić pikowanie i tym większe ryzyko, że kiełkujące rośliny będą bardziej wybiegnięte. Ja wysieję więc po kilka nasion z każdej odmiany. Są one stosunkowo duże, więc nie ma problemu z ich równomiernym rozłożeniem.
Następnie przysypujemy je niewielką warstwą podłoża, 3-5 milimetrową. Wschody papryki następują po mniej więcej 7-14 dniach. Po przysypaniu, zwilżamy rozsady w taki sposób, żeby nie wymyć nasion. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza. Następnie dbamy o utrzymanie stałej wilgotności podłoża poprzez codzienne częste zraszanie, lub poprzez przykrycie pojemników szybą lub kawałkiem folii. Pamiętajmy wtedy o wietrzeniu rozsad, bo muszą mieć one dostęp do świeżego powietrza.
Papryka do wykiełkowania potrzebuje ciepła, temperatury od 18 do 24 stopni Celsjusza w zależności od odmiany. Jest to warunek, który musimy spełnić. A gdy już kiełki się pojawią powinnyśmy im zapewnić również jak najwięcej światła. Kolejnym zabiegiem, który nas czeka w uprawie papryki, jak już wspomniano, będzie pikowanie w fazie pierwszej pary liści właściwych.
Ale o tym opowiem już w innym odcinku. Zapraszamy więc do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/