Sałata – 10 zasad uprawy sałaty

Sałata – 10 zasad uprawy sałaty. Jest to roślina, dzięki której warzywnik może się zamienić w ozdobną rabatę. Szczegóły w naszym dzisiejszym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy!

Pierwsza WYSIEW

Sałatę liściową można uprawiać z bezpośredniego wysiewu wprost do gruntu w kwietniu, ale najczęściej uprawia się ją z rozsady. A rozsadę tej rośliny można przygotowywać od lutego do maja i potem jesienią od sierpnia do września. Nasiona kiełkują bardzo szybko, w temperaturze pokojowej nawet po 3-4 dniach. Do wyboru mamy odmiany dębolistne, a także o liściach postrzępionych i karbowanych i falowanych, w kolorze od zieleni, poprzez róż, do ciemnego bordo.

Zasada druga PIKOWANIE

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę sałaty liściowej z rozsady, zazwyczaj potrzebne jest pikowanie. Chyba że wysiewaliśmy ją w wielodoniczkach po jednym nasionku w każdym otworze. Pikując sałatę, zazwyczaj sadzimy je w nowym miejscu na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory. Jeżeli nasza rozsada z uwagi na niedobór światła nieco wybujała,  można młode rośliny zagłębić nieco bardziej niż rosły do tej pory, ale tak, żeby nie przysypać stożka wzrostu, serca rozety liściowej. Mniej więcej tydzień po przepikowanie dobrze jest obniżyć temperaturę w otoczeniu sałaty liściowej do 14-16 stopni, jeżeli mamy taką możliwość. Produkcja rozsady tej rośliny trwa zazwyczaj ok. 5-7 tygodniu.

Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY

Przed sadzeniem lub sianiem sałaty, warto grządkę odchwaścić i zasilić kompostem. Sałata nie jest wymagająca pod względem nawożenia, ale zawsze będzie lepiej rosnąć na glebach próchnicznych, przepuszczalnych z dostateczną ilością składników pokarmowych. Optymalne pH gleby dla sałaty liściowej wynosi sześć do siedmiu.

Zasada czwarta SADZENIE I SIEW

Przed posadzeniem rozsady sałaty liściowej, należy ją najpierw zahartować i przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz. Umieszczamy ją na grządce na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory w doniczce lub wielodoniczce. Podczas wysiewu bezpośrednio do gruntu należy umieścić nasiona na głębokości ok. 1 cm i przysypać ziemią. Rozstawa sałaty to zazwyczaj ok. 20 cm. Wiele odmian sałaty liściowej nie kiełkuje w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza, dlatego nie zaleca się ich wysiewać latem.

Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY

Jak wszystkie warzywa, tak i sałata liściowa najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, aczkolwiek poradzi sobie ona równie w miejscach lekko zacienionych. W takim wypadku kolorowe odmiany sałat mogą być gorzej wybarwione, a liście mogą być dłuższe i delikatniejsze. Możliwa jest także uprawa tej rośliny w doniczkach i to zarówno w dużych pojemnikach, jak i całkiem niewielkich. Dzięki temu możemy ją uprawiać także na balkonach i tarasach. Najlepsza temperatura uprawy sałaty liściowej to 12-18 stopni Celsjusza. Gdy latem robi się upalnie, rośliny te tracą swój rozetowy zwarty pokrój i zaczynają wybijać w pęd kwiatostanowy. Dlatego zazwyczaj kończymy jej zbiór w czerwcu.

Po szóste NAWOŻENIE I PODLEWANIE

W związku z tym, że sałata liściowa ma stosunkowo krótki okres wegetacji, nie stosuje się zwykle nawożenia pogłównego. Tym bardziej warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie gleby. Roślina ta ma także stosunkowo słabo rozwinięty i płytki system korzeniowy, zatem jest szczególnie wrażliwa na zmiany wilgotności gleby. Podlewanie jest więc tutaj elementem kluczowym udanej uprawy. Zwłaszcza gdy jest to uprawa pojemnikowa w niewielkich donicach, gdzie podłoże przesycha szybciej niż w gruncie.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Niezmiennie dbamy o odchwaszczanie, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY

Sałata liściowa najczęściej uprawiana jest na przedplony i poplony. Dobrze znosi uprawę po sobie i nie potrzeba w jej przypadku dbać w szczególny sposób o zmianowanie.

Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

W uprawie współrzędnej sałata liściowa dobrze rośnie w towarzystwie większości warzyw. Można ją więc sadzić w międzyrzędów z innymi roślinami lub na obrzeżach grządek. Dzięki niej zwykły warzywnik zamienia się niemal w ozdobną rabatę.

I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU

Regularnie sprawdzajmy czy są widoczne na naszych warzywach objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski. Sałata liściowa jest dość odporna pod tym względem, ale mogą pojawić się na niej żarłoczne ślimaki. Jej zbiór przeprowadzamy w miarę potrzeby. Możemy ja spożywać w każdym stadium rozwoju, do momentu, aż nie zacznie się wydłużać i wypuszczać kwiatostan, Wtedy liście stają się gorzkie. Sałatę liściową możemy wyrywać w całości lub odrywać jedynie potrzebne nam pojedyncze liście.

Zdecydowanie warto dla niej znaleźć miejsce w warzywniku. Życzymy udanych i pięknych upraw. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/