Kalendarz ogrodnika na 14.10 – 20.10 – październik w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – październik w ogrodzie. 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, co przypomina nam, że edukacja wiedzy ogrodniczej nigdy się nie kończy. Jesienne i zimowe długie wieczory są idealnym momentem, żeby zgłębić ogrodniczą wiedzę sięgając po ciekawy poradnik lub czasopismo o uprawie roślin. Co roku pojawiają się nowe odmiany i gatunki roślin, które możemy uprawiać w nowatorski sposób. Ponadto co roku przyroda uczy nas także pokory.

Przykładem tego może być jesienny nocny przymrozek. Mimo że spodziewamy się go zazwyczaj w październiku, to i tak często potrafi nas zaskoczyć. Sprzątamy więc przemarznięte rośliny ciepłolubne, które pozostawiliśmy na grządkach i rabatach, m.in. pomidory, paprykę czy dynie.

Dbamy za to o rośliny warzywne, które bez problemu przetrzymają niewielkie przymrozki, należą do nich m.in. takie gatunki jak: por, sałata, szpinak czy rzodkiewka. Cały czas je odchwaszczamy, a w słoneczne i suche dni także podlewamy. Zwłaszcza te rośliny, które wysialiśmy na poplony. Młode siewki najlepiej rosną, gdy mają stale delikatnie wilgotne podłoże.

Kończymy już zbiory większości owoców. Październik to często czas orzechów, w tym orzechów włoskich. Możemy je zbierać już od końca września. Opadają one z drzew, gdy ich zielone otoczki samoistnie pękają. Zanim zaczniemy je łupać, należy je najpierw podsuszyć.

Jeżeli w ogrodzie mieliśmy drzewa owocowe, które wymagały wycięcia lub mocnego przycięcia lub wycięliśmy drzewo liściaste, np. brzozę, to ich drewna możemy użyć np. do palenia w kominku. Pamiętajmy jednak, że nie możemy tego zrobić od razu. Drewno do kominka musi być suche, sezonowane. Dlatego należy je teraz pociąć na wybranej długości fragmenty i umieścić w drewutni na co najmniej rok.

Z myślą o przyszłym roku i pięknej wiośnie cały czas sadzimy rośliny cebulowe. Warto wziąć pod uwagę to, że tulipany, narcyzy, hiacynty czy krokusy możemy sadzić nie tylko na rabatach, ale także w donicach, które na przedwiośniu możemy pędzić w domu, lub którymi ozdobimy nasze balkony czy tarasy.

20 października przypada Światowy Dzień Krajobrazu. To dzień, który ma zwrócić uwagę na otaczającą nas przestrzeń, na najbliższy nam krajobraz, który wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, inspiruje i motywuje do działania. Któż rozumie to lepiej niż osoby uprawiające ogrodnicze hobby.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/