Kwiaty ozdobne z liści – biało zielone

Kwiaty ozdobne z liści – biało zielone. Wśród roślin ozdobnych z liści, mamy rośliny wyjątkowo ozdobne, których liście są zielono białe. 💚🤍 Przykłady takich roślin przedstawiamy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. 💚🤍 Zapraszamy!

Niektóre rośliny wcale nie potrzebują spektakularnego kwitnienia, by wspaniale ozdobić mieszkanie. Wystarczą liście. A jeżeli dodatkowo liście te są nie po prostu zielone, a np. zielono białe, to już w ogóle mamy wspaniałą dekorację. Jest wiele roślin o cudownie przebarwionych liściach, które bardzo często w łacińskiej nazwie mają dopisek Variegata. Ale nie tylko. Są także gatunki, które zawsze występują w takim ubarwieniu.

I do tych roślin możemy zaliczyć np. zielistkę. Jest ona bardzo łatwa w uprawie, występuje w wielu odmianach. Może towarzyszyć nam w mieszkaniu przez wiele lat.

I będzie rosła niemal wszędzie. W miejscach bardziej lub mniej słonecznych, w temperaturze wyższej lub niższej. Nie szkodzi jej nawet nieregularne podlewanie. Ponadto roślinę tę z łatwością można rozmnożyć. A tak naprawdę zielistka robi to sama przez rośliny potomne, które najpierw tworzą się ze zwisających pędów, a potem, po odcięciu, szybko ukorzenią się w wodzie lub w podłożu.

Kolejnym przykładem rośliny o biało zielonych liściach jest epipremnum. Najbardziej znane jest epipremnum złociste, również pięknie przebarwione, ale kolor śnieżno biały występuje u tej rośliny, w odmianie N’joy.

Liście tej odmiany są nieco mniejsze, drobniejsze niż liście epipremnum złocistego, o sercowatych kształcie. Drobniejszy jest też pokrój tej odmiany. Jest nieco bardziej zwarty, chociaż z czasem pędy również zaczynają się przewieszać przez doniczkę. Ale tempo wzrostu nie jest duże, przez dłuższy czas roślina ta pozostaje w dość zwartej formie. Aczkolwiek, podobno potrafi dorosnąć nawet do metra długości. Jej pielęgnacja również nie jest trudna. Wiele wybacza. Można ten gatunek zaliczyć do naprawdę wytrzymałych.

Białe żyłkowanie liści jest cechą charakterystyczną wielu odmian fittonii. Te rośliny pozostają kompaktowe, nie dorastają do dużych rozmiarów. Idealnie nadają się więc do niewielkich roślinnych kompozycji.

Są to rośliny ciepłolubne. Przez cały rok dobrze czują się w temperaturze pokojowej. Swoją popularność zdobyły wraz z rozpowszechnieniem się mody na uprawę roślin w szkle, bo jak najbardziej nadają się do uprawy w szklanych naczyniach.

W tej donicy, oprócz fitonii w dwóch odmianach, rośnie też figowiec sprężysty, w odmianie ‚Tineke’, o bardzo ciekawych biało zielonych liściach. To na razie niewielka sadzonka, która chce już chyba być przesadzona do osobnej, większej doniczki. Wtedy na pewno się rozrośnie, a liście jeszcze ładniej się przebarwią.

Inne figowce również mogą występować w odmianach o biało przebarwionych liściach. Przykładem może być fikus beniamina Variegata w róznych odmianach. Uprawia się go tak samo jak pozostałe beniaminki. Powinniśmy w ich wypadku dbać o regularne nawadnianie, nawozić od wiosny do jesieni i często zraszać liście, bo rośliny te bywają atakowane przez przędziorki. Latem możemy je wyastawić na balkon lub taras, po wcześniejszym stopniowym hartowaniu, czyli przyzwyczajaniu beniaminka do warunków panujących na zewnątrz.

Biało zielone liście ma także figowiec pnący, mniej znany gatunek z rodziny fikusów. Ma on zupełnie drobne, delikatne, oczywiście pięknie wybarwione liście, które wyrastają na przewieszających się lub płożących pędach. Ta roślina doskonale nadaje się do wiszących pojemników. Lubi światło rozproszone i dużą wilgotność powietrza. Pięknie prezentuje się w kompozycjach z innymi gatunkami.

A to przykład draceny o wspaniale wybarwionych liściach. Niestety liście te mają gdzieniegdzie plamy, które nieco oszpeciły ten okaz. Pierwszą rzeczą jaką zrobię, to przesadzenie go do nowej doniczki.

Tego typu plamy świadczą o tym, że w pewnym okresie roślina ta była zalana. Prawdopodobnie miała za ciasną doniczkę lub za ciasno przylegającą osłonkę. To utrudniało dostęp powietrza do korzeni, co odbiło się na kondycji całej rośliny i jej wyglądzie. Niestety, jak plamy na liściach się już pojawią, to jest to nieodwracalne. Możemy jedynie zadbać o to, żeby już teraz do tego nie dochodziło.

Draceny lubią podłoże przepuszczalne, próchniczne, bogate w składniki pokarmowe. Może być to podłoże do roślin zielonych i palm lub dobrej jakości podłoże uniwersalne. W tego typu ziemi znajduje się tzw. aktywator korzeni, który stymuluje rozwój systemu korzeniowego, co w przypadku mojej rośliny jest bardzo istotne. Startowa dawka nawozu z kolei dostarcza niezbędne makro i mikroskładniki na 12 tygodni. Nawożenie rozpocznę więc dopiero około 3 miesiące po przesadzeniu.

Jeżeli bardzo denerwują nas plamy, zwłaszcza na dekoracyjnych, tak pięknych biało zielonych liściach, możemy je wyciąć na wierzchołkach i brzegach liści. Plamy znajdujące się na ich środku muszą jednak pozostać.

Draceny generalnie są także odpornymi roślinami, które mogą pozostać z nami latami. Ale odmiany Variegata są nieco bardziej wrażliwe. W ich przypadku warto dbać o regularne, niezbyt obfite podlewanie, regularne zraszanie i nawożenie.

Jest oczywiście jeszcze wiele innych gatunków roślin o ozdobnych biało-zielonych liściach, jak np. diffenbachie w różnych odmianach, o których była mowa w poprzednim odcinku z cyklu „dom Pełen Kwiatów”. Wszystkie zasługują na uznanie. Może więc jeszcze wrócę do tego tematu. Tymczasem zapraszam do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/