Kalendarz ogrodnika na 05.08 – 11.08 – sierpień w ogrodzie
Sierpień w ogrodzie – „Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi”.
Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie.
A w niejednym ogrodzie możemy podziwiać mieczyki, nazywane też gladiolami. Te rośliny bulwiaste sadzimy w maju i wykopujemy przed przymrozkami. W sierpniu, ich piękne kwiaty mogą zdobić nie tylko nasze rabaty, ale również domy, bo świetnie nadają się na kwiat cięty.
Już niedługo rozpoczniemy sezon sadzenia cebul i bulw roślin kwitnących wiosną, do których zaliczamy m. in. tulipany, narcyzy, krokusy, szafirki czy cesarskie korony. Warto już teraz przygotować dla nich miejsce na działce i sprawdzić jaką ofertę przygotowali dla nas hodowcy i sklepy ogrodnicze.
Sierpień w ogrodzie – Nie zapominajmy też o królowej kwiatów. Doglądamy róże i systematycznie usuwamy przekwitłe kwiaty czy kwiatostany, żeby krzewy nie traciły sił na zawiązywanie nasion. Dzięki temu jest szansa, że róże jeszcze raz zakwitną przed nadejściem chłodów i będziemy mogli cieszyć się ich kwitnieniem do późnej jesieni.
Obserwujemy też, czy na różach nie pojawiły się choroby grzybowe. Wczesną wiosną krzewy te są narażone na ataki szkodników, natomiast późnym latem często możemy zaobserwować plamy na liściach, np. czarną plamistość. Gdy zauważymy pierwsze objawy możemy opryskać miejsca występowania choroby gotowym do użycia środkiem grzybobójczym. Taki środek zwalcza również mączniaka prawdziwego, którego poznamy po białym, mączystym nalocie na młodych przyrostach – liściach i pąkach. Możemy też użyć środka grzybobójczego w postaci koncentratu, z którego sporządzamy zawiesinę wodną i nanosimy na roślinę za pomocą opryskiwacza.
W warzywnikach trwa sierpniowy okres zbiorów. Dojrzewające w słońcu, czerwone pomidory są wisienką na torcie tych, którzy uprawiają warzywa. Szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością się odłamują w miejscu zgrubienia. Jeżeli jest taka konieczność, możemy też zebrać owoce nie w pełni dojrzałe. Intensywnie czerwone lub różowe zrobią się po kilku dniach w domu.
Sierpień w ogrodzie – Na grządkach cały czas dbamy o odchwaszczanie i podlewanie wszystkich roślin. Chwasty to konkurencja dla naszych warzyw, zabierają im bowiem z gleby wodę i składniki pokarmowe. Przy okazji warto spulchnić wierzchnią warstwę ziemi. Zabieg ten nie tylko niszczy młode chwasty, ale także tworzącą się na powierzchni skorupę, która utrudnia wsiąkanie wody z podlewania czy opadów.
Posiadacze drzew i krzewów owocowych, po zbiorach mogą przeprowadzić cięcie agrestu, malin, porzeczek, wiśni czy czereśni. Warto usunąć chore i połamane gałęzie, a także jeżeli jest to potrzebne prześwietlić korony i nadać im właściwą formę.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/