Wysiew warzyw w kwietniu w pojemnikach
Wysiew warzyw w kwietniu w pojemnikach. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” krótka informacja o tym, jakie warzywa można posiać lub posadzić w kwietniu w większych donicach. Zapraszamy!
Jak wiadomo, warzywa można uprawiać nie tylko w gruncie i na podwyższonych grządkach, ale także w donicach. Im są one większe, tym lepiej. Im mniejsze, tym bardziej musimy pilnować podlewania i dokarmiania roślin. Spośród rożnych gatunków warzyw do uprawy pojemnikowej warto wybrać te, które mają płytki system korzeniowy. Moje zeszłoroczne doświadczenie wskazuje na to, że w donicach doskonale rośnie np. sałata, papryka i karłowe, tzw. balkonowe pomidory. Na sadzenie papryki i pomidorów w ogrodzie jest jeszcze za wcześnie, ale można wysiać inne warzywa, które zdążą dojrzeć do czerwca i które zdążę zebrać zanim zastąpię je kolejnymi sadzonkami.
Sałata będzie rosnąć na moich wysokich grządkach i w małych skrzynkach tarasowych, dlatego jej nasiona nie trafią do tych dużych donic. Ale za to do pierwszego pojemnika trafią nasiona roszponki. Roszponka to tzw. sałata brzydkiej pory roku, którą wysiewa się zazwyczaj latem lub jesienią na jesienny lub zimowy zbiór. Jest odporna na przymrozki, więc z pewnością będę ją również uprawiała na poplon. Jednakże miesiąc po wysianiu młode rośliny roszponki powinny mieć już 3-4 liście i właśnie na zbiór takich młodych rozet liczę. Nasiona można wysiewać rzutowo lub w niezbyt głębokich rowkach, przykrywamy je cienką warstwą ziemi i podlewamy.
Do drugiej donicy posiałam groch cukrowy. Zrobiłam to w taki sam sposób jak na grządce, czyli gniazdowo. Okres kiełkowania tej rośliny to około 10 dni, ale czas ten może się przedłużyć przez mroźne noce lub zbyt suche podłoże. Nigdy wcześniej nie uprawiałam go w donicy, sprawdzimy więc jak będzie rósł w takich warunkach.
Nie mam za to żadnych wątpliwości co do udanej uprawy ziół w donicach. Dotyczy to zarówno roślin jednorocznych jak i wieloletnich. Szczypiorek, rozmaryn, tymianek, bazylia świetnie udają się w uprawie pojemnikowej. Podobnie jak koperek, który trafił do trzeciej donicy. Młode liście będą dodatkiem do gotowanych ziemniaków i przyprawą do sałatek oraz innych dań. A jak koper mocniej wyrośnie przyda się podczas kiszenia ogórków.
Czwarta donica to miejsce dla rzodkiewki. Warto wysiewać ją w mniejszych ilościach, ale co jakiś czas, np. co 2-3 tygodnia. Dzięki temu będziemy mieli zagwarantowany stały zbiór tego warzywa, które zazwyczaj traktujemy jako dodatek do kanapek, dipów czy sałatek. Niektóre odmiany podobno są gotowe do zbioru już po 18 dniach. Mi się to nigdy nie udało… Ale po trzech tygodniach od wysiewu rzeczywiście można już wyrywać pierwsze rzodkiewki. I przypomnienie. Liście rzodkiewki też są jadalne.
Do kolejnych dwóch donic trafią rozsady: kalarepy i kapusty pekińskiej. Przy sadzeniu rozsady kalarepy należy zwrócić uwagę, aby nie umieścić jej w glebie zbyt głęboko. Musimy zapewnić jej miejsce na wytworzenie zgrubienia łodygi. W przypadku tego warzywa również warto pamiętać o jadalnych liściach, zwłaszcza wtedy, gdy mamy zbierać młode rośliny. Kalarepa lubi gleby żyzne i wilgotne, nie znosi przesuszenia podłoża, więc w uprawie pojemnikowej należy szczególnie dbać o podlewanie.
Kapusta pekińska wydaje mi się być najłatwiejszą kapustą w uprawie. Zawiązuje podłużne główki zbudowane z karbowanych liści. Zbiór zazwyczaj przeprowadza się mniej więcej 50 dni po wysiewie, ja jednak prawdopodobnie będę wyrywać ją wcześniej, w miarę potrzeby i apetytu na młode liście tej rośliny. Podobnie jak w przypadku roszponki zaleca się ją uprawiać bardziej na poplon niż przedplon. Jednak zamierzam sprawdzić jak będzie wyglądał jej zbiór wiosną z uprawy pojemnikowej.
Tak samo jak w przypadku obsiewania grządek lub produkcji rozsad, również w przypadku donic musimy dbać o regularne podlewanie. Stałą wilgotność podłoża należy utrzymywać zwłaszcza na początku, do czasu pojawienia się pierwszych wschodów czy przyjęcia się sadzonek. Pamiętajmy, że nocą mogą zdarzyć się jeszcze przymrozki. Warto więc przykryć pojemniki agrowłókniną wiosenną lub folią, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/