Z czym możemy sadzić pelargonie i petunie?

Z czym możemy sadzić pelargonie i petunie? Co posadzić w kompozycji z pelargoniami i petuniami. Mogą to być np. takie rośliny jak ipomea i bakopa sutera. M.in. one będą tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!

W maju, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków i temperatura stale utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza, ruszamy z obsadzaniem balkonów i tarasów pięknymi roślinami doniczkowymi. Do wyboru jest ich naprawdę wiele, na czele z mnóstwem odmian pelargonii i petunii. Chociaż wspaniale dekorują one nasze otoczenie posadzone samodzielnie w pojemnikach, to można też puścić wodze fantazji i stworzyć z nich kompozycje wielogatunkowe.

Pelargonie champion  – Petunie surfinie –  Kwiaty na zacieniony balkon –  Mandewilla –  Supertunia vista  – Pelargonie w skrzynkach balkonowych Lawenda w donicachRośliny do wiszących donic

Główną zasadą tworzenia kompozycji wielogatunkowych jest odpowiedni dobór roślin. Powinny one preferować podobne warunki uprawy i swoim wzrostem nie zagłuszać się nawzajem.

A że pelargonie i petunie to rośliny słońca, warto sadzić z nimi takie gatunki, które również uwielbiają miejsca jasne i słoneczne. Ponadto są to roślinne żarłoki, należy więc wybrać takie towarzystwo, które także lubi częste nawożenie i które toleruje wyższe zasolenie podłoża. Większość pelargonii i petunii to rośliny dość silnie rosnące, tak samo musi być z gatunkami, które im dobierzemy jako partnerów.

Kompozycje wielogatunkowe szczególnie pięknie prezentują się w większych donicach, jakie mogą stanąć na ogrodowych tarasach, przed wejściem do domu lub w reprezentacyjnym miejscu balkonu. Ale z powodzeniem mieszane nasadzenia można stosować też w skrzynkach balkonowych, nawet tych niewielkich czy w wiszących pojemnikach. Im większa donica, tym więcej różnych roślin można posadzić, w mniejszym korytku zazwyczaj zmieszczą się dwa lub 3 gatunki.

A jak je dobrać? Przede wszystkim kierując się własnym gustem i tym co lubimy najbardziej. Mogą być to zestawienia roślin o jednej barwie kwiatów lub o kontrastujących ze sobą barwach, a nawet wielokolorowe. Posłuchajmy co nam w duszy gra. Można też kierować się zasadą, że każda kompozycja powinna mieć element najwyższy, średni i najniższy, często przewieszający się.

Ipomea, czyli wilec ziemniaczany, jako liściaste wypełnienie kompozycji i element przewieszający się przez donicę sprawdzi się doskonale. Tym bardziej, że są to rośliny, które możemy nabyć w różnych odmianach, o różnych kolorach liści.

Ipomea, wilec ziemniaczany, czy też słodki ziemniak, to roślina ozdobna z liści, o której już nie raz wspominałam w filmach. Może one także zakwitnąć niewielkimi kwiatami, ale nie są one tak dekoracyjne, żeby przyćmić efekt, jaki daje ulistnienie, które to z kolei może być w różnym kolorze, np. jasnym cytrynowo zielonym lub ciemnym fioletowo brązowym, a także rdzawo brązowe, w różnych odcieniach. Liście te mogą mieć też różne kształty, być bardziej zaokrąglone lub bardziej powycinane i strzeliste. Roślinę tę możemy oczywiście sadzić także samodzielnie w donicach, jeżeli ktoś lubi liściaste dekoracje balkonów lub tarasów, np. w pojemnikach wiszących, bo z czasem w miarę wzrostu zacznie się ona przewieszać gęstą kaskadą pięknie wybarwionych liści.

W moich dzisiejszych przykładowych nasadzeniach będzie ona częścią zestawienia z innymi gatunkami, z których pierwszym będą dwie sadzonki pelargonii rabatowej i pięknych pomarańczowo czerwonych kwiatach. Będzie to najwyższy akcent tej kompozycji, zostaną więc posadzone na tyle. Do nich dołączą  petunie o przewieszającym się pokroju i ciemnych kwiatach, pełnych czekoladowych z żółtym brzegiem płatków. Z czasem wypełni ona środek donicy i będzie przewieszać się po boku. Wszystkie te rośliny możemy sadzić w podłożu do pelargonii, do roślin kwitnących, balkonowych czy w podłożu uniwersalnym, ważne, żeby było lekkie, przepuszczalne i żyzne. Donice zawsze muszą mieć otwory drenażowe na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać.

Ostatnim gatunkiem w tej kompozycji będzie oczywiście ipomea, o ciemnych liściach, nawiązujących kolorem do kwiatów petunii. Ciemne odmiany wilca ziemniaczanego możemy też z powodzeniem uprawiać w miejscach pół cienistych a nawet zacienionych, ale wtedy należy liczyć się z tym, że ich liście nie będą tak silnie wybarwione jak roślin rosnących w słońcu, będą one nieco bardziej wpadać w odcień zieleni.

Za to odmiany ipomei o jasnych cytrynowo zielonych liściach najlepiej będą się czuły w miejscu słonecznym przez większą część dnia. U mnie dwie sadzonki trafią do wiszącego pojemnika razem z silnie rosnącą petunią o dużych intensywnie różowych kwiatach. Mam nadzieję, że z czasem stworzą one atrakcyjną kulę wylewającą się z pojemnika. Należy jednak pamiętać, że przy tak gęstym nasadzeniu trzeba donicę często podlewać i często nawozić.

Bardzo ciekawą i niezwykle urokliwą rośliną jest też bakopa sutera. Wspaniale sprawdzi się w nasadzeniach wielogatunkowych, jak również uprawiana samodzielnie w donicy, np. w wiszącym pojemniku.

Koleus o bordowych liściach z zielonym obrzeżeniem, na razie jest najmniejszą sadzonką w tej kompozycji, ale za miesiąc lub dwa będzie jej najwyższym elementem. Koleus Blumego, nazywany też pokrzywką brazylijską, podobnie jak ipomea, uprawiany jest z uwagi na swoje piękne ulistnienie, które w zależności od odmiany, jest jeszcze bardziej kolorowe niż u słodkiego ziemniaka. Koleusy mogą zakwitnąć, delikatnymi niebieskimi kwiatami, zebranymi w kwiatostany na szczytach pędów, ale one również nie są w stanie przyćmić ulistnienia. Dlatego często nie dopuszcza się nawet do kwitnięcie, przycinając koleusy. Dzięki temu jeszcze piękniej się rozkrzewiają i jeszcze bardziej rozrastają.

Do mojego koleusa o bordowych liściach z zielonym brzegiem dołączy pelargonia o dwubarwnych kwiatach w kolorze jasno i ciemno różowym oraz petunia o intensywnie różowych kwiatach, ale o bardziej kompaktowym pokroju i mniejszej sile wzrostu. A ostatnim elementem, wypełniającym i przewieszającym się będzie bakopa sutera o pojedynczych kwiatach w białym kolorze.

Bo rośliny te mogą mieć kwiaty także w kolorze fioletowym i różowym. Są też odmiany o kwiatach pełnych. Z czasem tworzą chmurę delikatnych zielonych liści przeplatanych barwnymi akcentami uroczego ukwiecenia.

I właśnie odmiana o kwiatach w kolorze fioletowym trafi do mojej kolejnej kompozycji, której najwyższym elementem będzie znowu koleus, ale tym razem o liściach jasnych żółto zielonych. Znajdzie się tu miejsce również dla petunii o zachwycających pełnych kwiatach w kolorze granatowo fioletowym oraz dla petunii o kwiatach pojedynczych w barwie żółto zielonej nawiązującej do wcześniej posadzonego koleusa. A elementem przewieszającym się będzie wcześniej wspomniana bakopa sutera o fioletowych kwiatach.

Roślina ta doskonale sprawdzi się także jako soliterowe nasadzenie w wiszącym pojemniku. Możemy wtedy stworzyć jednokolorową roślinną dekorację lub wielokolorową łącząc np. odmianę o kwiatach białych z odmianą o kwiatach fioletowych. Pamiętajmy, że wiszące donice, zwłaszcza w słonecznym miejscu, szybciej przesychają, muszą być więc często podlewane, zwłaszcza latem.

O podlaniu nowo posadzonych roślin również nie możemy zapomnieć. Za pierwszym razem powinno być one naprawdę obfite, możemy też w ten sposób obmyć liście i kwiaty z ziemi użytej podczas sadzenia. Jeżeli po podlaniu zauważymy wgłębienia i braki podłoża w doniczce, należy je uzupełnić.

Wszystkie te ciepłolubne rośliny będą kwitły nieustannie od momentu posadzenia ich w maju na balkonie lub tarasie do pierwszych przymrozków, czyli często do późnej jesieni. O ile będziemy dbać przez cały sezon o regularne podlewanie i odżywianie. Ziemia w donicach powinna być stale lekko wilgotna. A odżywiać kompozycje wielogatunkowe możemy np. krystalicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie do pelargonii i innych roślin balkonowych., który zawiera niezbędne roślinom składniki pokarmowe, potrzebne zarówno do rozrastania się jak i bujnego, pięknie wybarwionego ukwiecenia.

Oprócz ipomei, koleusów i bakopy sutera jest jeszcze wiele innych gatunków, które mogą być częścią kompozycji wielogatunkowych, m.in. z pelargoniami i petuniami. Do tego tematu na pewno więc jeszcze wrócę.

Tworzenie balkonowych i tarasowych kompozycji to wspaniała zabawa. I tej wspaniałej zabawy wszystkim życzę. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/