Bratki – pierwsze kwiaty na balkon i taras

Bratki – pierwsze kwiaty na balkon i taras – Bratki już pojawiły się w sklepach ogrodniczych. 💜 Tym samym pojawiły się już także w cyklu „Balkony i Tarasy”. 🦋 W dzisiejszym odcinku kilka tegorocznych propozycji na to, w jaki sposób posadzić te urocze rośliny. Zapraszamy!

Bratki już pojawiły się na sklepowych półkach i którym osobiście nie mogłam się oprzeć. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pogoda pozwoli na wcześniejsze obsadzanie donic balkonowych i tarasowych roślinami zwiastującymi wiosnę. A bratki zdecydowanie do tych roślin należą. Cieszą oczy swoimi kolorami, a występują niemal we wszystkich barwach tęczy. Różnią się też kolorem i kształtem kwiatów, niektóre są całkiem pokaźnych rozmiarów inne zupełnie drobne. Wszystkie urokliwe i urzekające.

W miarę upływu czasu w sklepach ogrodniczych będą się pojawiać coraz bardziej dorodne i okazałe sadzonki bratków. Na razie można zazwyczaj spotkać takie, które mają pojedyncze kwiaty. Ale to nic nie szkodzi. Bratki rosną bardzo szybko.

Ważne żeby po zakupie je przesadzić do większego pojemnika lub na ogrodową rabatę. Bryła korzeniowa tych roślin w przemysłowej doniczce często już w trakcie zakupu jest zbita i dość mocno rozrośnięta. Poznać to można po systemie korzeniowych, który wydostaje się już przez otwory drenażowe na dnie doniczek przemysłowych. Posadzone na przedwiośniu, będą kwitnącą ozdobą do maja lub czerwca. A czasami nawet dłużej. Trafiłam kiedyś na odmianę, która kwitła przez całe lato. Inne z kolei ponawiają kwitnienie na jesień i utrzymują je, gdy zima jest łagodna przez kilka miesięcy. Najlepiej rosną i rozwijają się w żyznej, próchnicznej ziemi, może być to podłoże uniwersalne, kwiatowe, a nawet takie do pelargonii. Aczkolwiek poradzą one sobie w każdej glebie. Potrafią wykiełkować nawet w ogrodowy grysie. Nie są też wymagające pod względem nawożenia, ale zasilenie ich od czasu do czasu dawką składników pokarmowych na pewno nie zaszkodzi.

Bratki możemy posadzić w tradycyjnych balkonowych skrzynkach i tradycyjnych doniczkach, zawsze będą się prezentować wspaniale. Ale można też wykorzystać je do niecodziennych nasadzeń. Pobawić się nieco z doborem pojemników, które wykorzystamy. To kilka moich tegorocznych propozycji.

Pierwsza z nich to drobnokwiatowe niebieskie i białe bratki w skrzynce balkonowej z kory. Jest ona wyłożona folią, w której są zrobione otwory na dnie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać. Zbitą bryłę korzeniową dobrze jest nieco rozerwać lub rozłożyć, dzięki temu lepiej się przekorzeni. Bratki drobnokwiatowe potrafią się pięknie rozrastać. Trzy sadzonki w zupełności starczą na tej wielkości pojemnik. Mam nadzieję, że z czasem bratki zupełnie ją wypełnią, aż zaczną się przewieszać przez krawędzie.

Druga bratkowa kompozycja będzie piętrowa, niczym kwiecisty tort. Wykorzystam w tym celu dwie doniczkowe misy wypełnione podłożem i postawione jedna na drugą. W dolnej części znajdą się fioletowo żółte bratki o stosunkowo dużych kwiatach. Taka roślinna dekoracja będzie mogła stanąć na jakimś stole tarasowym lub w rogu balkonu. W przypadku bratków można popuścić nieco wodze fantazji tworząc wiosenne nasadzenia. Górne piętro będą zajmować sadzonki bratków o takiej samej kolorystyce jak te niżej, ale będą one drobnokwiatowe. Z czasem będą mgiełką żółto fioletowych kwiatków. A najwyższym akcentem będzie narcyz tete a tete oczywiście także w żółtym kolorze. Będzie górował nad bratkową kaskadą. Gdy przekwitnie można go wymienić na inną roślinę, która właśnie pięknie kwitnie, na tulipana, niezapominajki lub stokrotki, a nawet na niewielkiego iglaka. Wszystko zależy od naszych upodobań.

Bratki można też posadzić w zupełnie niecodziennych pojemnikach, jak np. tego typu dzbanek. Wystarczy jedna sadzonka, żeby stworzyć wesołą roślinną ozdobę. Niektórzy sadzą też te rośliny w starych durszlakach, garnkach, w wydrążonych pniach drzew czy drewnianych skrzynkach. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby rośliny nie stały w wodzie, ponieważ w zbyt mokrej glebie korzenie mogą zacząć zagniwać.

Ostatnia moja kompozycja będzie z dodatkiem bratków, bo tradycyjna skrzynka balkonowa zostanie przeze mnie obsadzona bratkami oraz kolorowymi roślinami cebulowymi. Najwyższym akcentem będą narcyzy tete a tete, nazywane najczęściej miniaturowymi żonkilami. Gdy przekwitną ich cebule posadzę na rabacie kwiatowej. Pozostaną ze mną na dłużej i mam nadzieję, że będą kwitły też w kolejnych latach. Przed nimi znajdzie się miejsce dla malutkich fioletowych krokusów, których bulwy posadziłam w tej doniczce jesienią i które zadołowane w ogrodzie czekały, żeby teraz użyć ich w wiosennej kompozycji tarasowej. To samo było z różowym hiacyntem, który jako kolejna roślina trafi do skrzynki balkonowej. Resztę miejsca zajmą już bratki, będą to dwie sadzonki  o żółto czarnych dużych kwiatach i jedna sadzonka o żółtych drobnych kwiatach. Ta będzie umieszczona na froncie balkonowej skrzynki. Z czasem bratki się rozrosną i wypełnią może cały ten pojemnik. Jeżeli nie, to kwitnące teraz rośliny cebulowe także wymienię na inne okazy.

Jeżeli kupione przez nas bratki są zahartowane, to możemy je już wystawić na balkon lub taras. Wytrzymają nawet krótkotrwałe przymrozki do -3, -4 stopni Celsjusza.

Mimo że wyglądają na bardzo delikatne, wcale takie delikatne nie są. Wstawmy je jedynie w cieplejsze miejsce, gdyby zapowiadało się silniejsze lub dłuższe ochłodzenie. Kilkudniowe lub poniżej -5 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak nie mamy pewności co do tego, czy rośliny przywiezione ze sklepu są przyzwyczajone do przedwiosennych chłodów, lepiej jest najpierw zahartować nasze nowo kupione bratki. Kilka dni wystawiać je na dwór, gdy nie ma mrozu i chować np. na noc gdy jest najzimniej. I dopiero po tygodniu lub dwóch pozostawić je na zewnątrz stałe, by zdobiły już balkonowe lub tarasowe pojemniki. Po obsadzeniu donic, pamiętajmy o podlaniu naszych kompozycji. Dzięki tym kolorowym, niewielkim roślinom czuć, że wiosna jest już coraz bliżej.

Jeszcze trochę bratków mi zostało, na pewno wykorzystam je w kolejnym kompozycjach. Zapraszam więc do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#bratki #bratek #kwiatyogrodowe #kwiatysapiekne #kwiatysąpiękne #kwiatywogrodzie❤ #kwiatywogrodzie #ogródek #ogród #kwiaty #ogrod_na_co_dzień #balkon #taras #balkonyitarasy #ogrodek #kwiatyozdobne #ogrod #porady