Kalendarz ogrodnika na 20.01 – 26.01 – styczeń w ogrodzie
„Kiedy ptaki w zimę śpiewają, to w maju im dzioby pozamarzają”.
Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
19 stycznia przypadał Światowy Dzień Śniegu. Wielu z nas zastanawia się jednak, gdzie ta zima… i z obawą patrzymy w przyszłość czy mroźna pora roku do nas nie dotrze, czy się po prostu spóźni. Śnieg i mróz w kwietniu lub maju może być powodem wielu szkód i nieurodzajów w naszych ogrodach. Zatem dzień po Dniu Śniegu trzymamy kciuki, żeby spadł teraz a nie wiosną.
21 stycznia obchodzimy „Dzień Babci”. Jeden z pięknych cytatów mówi, że „Ogród miłości wyrasta w sercu babci”. Wszystkim babciom przesyłamy więc najserdeczniejsze życzenia! Zdrowia, radości i wiele szczęścia.
Najlepsze życzenia przesyłamy też wszystkim Dziadkom, bo 22 stycznia to „Dzień Dziadka”! I dziękujemy za przekazywanie wiedzy ogrodniczej z pokolenia na pokolenie.
Prezentem dla babci czy dziadka może być ulubiona roślina. O tej porze w sklepach i centrach ogrodniczych można nabyć wiele kwitnących okazów, między innymi kalanchoe. Ta niewielka, ale bardzo urokliwa roślina długo utrzymuje kwiaty, które mogą być w kolorze żółtym, pomarańczowym, czerwonym czy różowym.
Pięknie o tej porze kwitną też storczyki. Mimo że jest zima, kwitnące rośliny potrzebują regularnego podlewania i odżywiania, żeby długo cieszyły nas widokiem bujnych kwiatów. Najbardziej popularne są falenopsisy, ponieważ są najłatwiejsze w uprawie i w warunkach mieszkaniowych bez większych problemów powtarzają kwitnienie.
A jeżeli chcemy się cieszyć ukwieconymi balkonami lub tarasami latem, możemy sięgnąć po nasiona petunii, lobelii czy dalii. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej możemy też wysiać pelargonie i szałwię błyszczącą. Okres od wysiewu do kwitnienia tych roślin wynosi mniej więcej 5 miesięcy, dlatego należy zająć się tym już teraz.
Zimowane w garażu lub w chłodnej piwnicy cebule, bulwy czy karpy roślin kwitnących latem, jak np. mieczyki czy dalie, należy regularnie sprawdzać i kontrolować w jakiej są kondycji. Jeżeli trafimy na gnijące lub porażone przez pleśń okazy, natychmiast je usuwamy, żeby nie zainfekować pozostałych.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/