Kalendarz ogrodnika na 26.03 – 01.04 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – Gdy gęś dzika w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Do gruntu możemy już siać kwiaty, które zakwitną latem, m.in. chabry, ubiorka, nemezję, ostróżkę, godecję, smagliczkę nadmorską czy groszek pachnący. 26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku, nie zapominajmy o nim podczas planowania warzywnika.

Początek sezonu to dobra okazja, żeby przeprowadzić kompleksowy przegląd kosiarki. Sprawdzamy czy nóż tnący wymaga naostrzenia lub wymiany. Nieostry nóż lub taki, który ma ubytki będzie podczas koszenia uszkadzał źdźbła trawy, przez co nasza darń może być bardziej podatna na choroby grzybowe.

28 marca przypada Dzień Chwastów. Z chwastami walczymy w ogrodzie nieustannie, może warto od czasu do czasu spojrzeć na nie bardziej przychylnym okiem?

Przeprowadzamy wiosenne cięcie w ogrodzie. Przycinamy róże i hortensje oraz trawy ozdobne. O wiosennym cięciu roślin więcej powiemy w sobotnim Ogrodniczym Vademecum.

Wykonujemy cięcie odmładzająco – formujące żywopłotów i krzewów ozdobnych, które nie kwitną wiosną. Uwiększości krzewów skracamy pędy mniej więcej o 1/3, aby ładnie się rozkrzewiały. Nie tniemy jedynie gatunków kwitnących przed rozwojem liści, takich jak np. forsycje, migdałki czy pigwowce, te rośliny przycinamy dopiero po kwitnieniu. Usuwamy wszystkie pędy, które są chore, nadłamane czy przemarznięte. Powinniśmy także wykonać cięcie u krzewów starszych, które zbyt mocno się rozrosły i wyciąć te pędy, które się krzyżują lub rosną do środka krzewu.

30 marca to Wielki Piątek. Z obciętych gałęzi możemy przygotować wiosenne lub wielkanocne bukiety. Gałązki z młodymi zielonymi liśćmi wprowadzą do domów wiosenną atmosferę.

Wielka Sobota to ostatni moment na przygotowanie wielkanocnych dekoracji. Wspaniale prezentują się kolorowe koszyki z wiosennymi roślinami kwitnącymi i zielonymi gałązkami zebranymi w ogrodzie.

1 kwietnia świętujemy Wielkanoc. Wszystkim składamy najlepsze życzenia ciepłych i radosnych Świąt. Może zajączek zostawi nam jakiś prezent w ogrodzie?