Kalendarz ogrodnika na 29.01 – 04.02 – luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie – Styczeń się kończy, luty zaczyna. Pora też rozpocząć kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

Cały czas czuwamy nad snem trawnika. Jeżeli jest śnieg lub mróz unikamy chodzenia po darni, żeby nie łamać źdźbeł i nie ubijać śniegu. W przeciwnym wypadku, pod taką „przyduchą” łatwo rozwijają się choroby grzybowe.

Jest jeszcze czas, żeby zaplanować rozkład rabat i wybrać rośliny, które chcemy posiać lub posadzić na działce. Może ktoś planuje założyć rabatę ziołową? Lub chce zbudować plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Informacji na ten temat warto poszukać już teraz. Na przykład w lutowym wydaniu Przepisu na Ogród.

Luty w ogrodzie – Przeglądamy krzewy i drzewa owocowe i przeprowadzamy potrzebne cięcia. Usuwamy mumie owoców i zeschnięte liście, gdyż są one siedliskiem wielu niebezpiecznych chorób i grzybów.

Luty  w ogrodzie – Wraz z nadejściem lutego rozpoczynamy już w pełni sezon produkcji rozsad. W lutym warto między innymi wysiać seler, por, sałatę, kalarepę, kalafiora i niektóre odmiany kapusty. Można też wysiać pomidory do uprawy szklarniowej i w tunelach. Kwiaty letnie wysiewane w lutym to m.in.: wyżlin większy, begonia stale kwitnąca, aster chiński, kosmos, lobelia, ozdobny tytoń czy szałwia błyszcząca. Na szczególną uwagę zasługują astry, które kuszą nas swoim bogactwem odmian. Wielu ogrodników nie potrafi przejść obok tych kolorowych nasion obojętnie.

Przygotowujemy sadzonki zdrewniałe. Dzięki tej technice rozmnożymy rośliny łatwo ukorzeniające takie jak m.in.: żylistek, śnieguliczka, tawuła, tamaryszek, dereń biały czy jaśminowiec.

Gdy zima jest bezśnieżna i sucha nie można zapomnieć o podlewaniu roślin zimozielonych. Na przesuszenie narażone są między innymi młode iglaki o słabo rozwiniętych korzeniach i delikatne rododendrony.

Robimy przegląd domowych roślin doniczkowych. Większe liście odkurzamy lub przecieramy wilgotną ściereczką, drobne liście zraszamy wodą. Zima to dla nich trudny czas. Mają zbyt mało światła i często zbyt suche powietrze. Warto pomóc im przetrwać ten okres. Do wiosny coraz bliżej.