Maj w ogrodzie – kalendarz ogrodnika na 20.05-26.05
Maj w ogrodzie – “Jeśli deszcze w maju, wszystko rośnie jak w gaju” Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Każdego cieszy majowy widok kwitnącego ogrodu. Oprócz lilaków, rododendronów i azalii przepięknie prezentują się o tej porze również krzewy kaliny. Kalina koralowa obsypuje się białymi kwiatostanami wyglądającymi jak śnieżne kule.
W czasie deszczowej pogody, trawnik rośnie jak na drożdżach. W tych tygodniach sięgamy więc po kosiarkę bardzo często. Jeżeli zauważymy, że po ścięciu końcówki traw są tak jakby siwe, poszarpane, oznacza to, że nóż w kosiarce już się stępił i należy go naostrzyć. Postrzępione liście traw są bardziej narażone na porażenie chorobami, warto więc dbać by nóż naszego urządzenia był ostry jak brzytwa.
W warzywnikach trwa czas wysiewów i sadzenia roślin ciepłolubnych. Wysiewamy fasolkę szparagową i kukurydzę, ogórki i inne warzywa dyniowate. W dalszym ciągu sadzimy też rozsady pomidorów, papryki i innych warzyw psiankowatych. Niektórzy o tej porze sieją też pomidory wprost do gruntu.
Maj w ogrodzie – Oprócz tego możemy też sięgnąć po nasiona kwiatów jednorocznych i wysiać je bezpośrednio na rabatach. Jeżeli np. nie przygotowaliśmy wcześniej rozsad aksamitek, a chcemy je mieć w ogrodzie, możemy teraz umieścić ich nasiona w glebie. Będą kwitły w drugiej połowie lata.
Maj w ogrodzie – Wystawiamy niektóre domowe rośliny doniczkowe na balkony i tarasy. Między innymi oleandry, cytrusy i inne okazy śródziemnomorskie. Warto sprawdzić czy nie pojawiły się szkodniki. Oleandry często atakowane są przez tarczniki. Jeżeli je zauważymy, należy jak najszybciej zacząć je zwalczać. W tym celu możemy użyć preparatów naturalnych, np. na bazie oleju rydzowego, które na owadach i roztoczach tworzą cienką, lepką powłokę utrudniającą oddychanie, poruszanie się i żerowanie. Preparaty naturalne tego typu trzeba nanosić regularnie, np. co tydzień, aż do momentu gdy zauważymy, że pozbyliśmy się szkodników.
Na tarczniki, przędziorki i mszyce możemy też użyć naturalnych preparatów na bazie różnych związków sylikonowych, które rozpuszczamy w wodzie i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Środki te są bezpieczne dla pszczół, po zastosowaniu tworzą na powierzchni gęstą polimerową sieć uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego giną. Wszystkie opryski tego typu środkami muszą być wykonywane bardzo dokładnie. Preparat powinien pokryć każdą część rośliny zaatakowaną przez szkodniki.
A 26 maja jest Dzień Matki. Wszystkim mamom składamy najlepsze życzenia! Życzymy radości, szczęścia, a przede wszystkim pociechy i dumy ze swoich dzieci.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/