Por – najważniejsze zasady uprawy

Por – najważniejsze zasady uprawy – POR – 12 najważniejszych zasad uprawy, o których trzeba pamiętać od wysiewu do zbioru. Jak wysiewać, sadzić i pielęgnować to warzywo oraz kiedy przeprowadzić zbiory? O tym wszystkim dowiesz się w 4 minuty. Zapraszamy! 🙂

Pierwsza WYSIEW

Por można uprawiać z bezpośredniego siewu wprost do gruntu n kwietniu lub maju, lecz częściej uprawia się go z rozsady przygotowywanej w lutym lub marcu, którą sadzimy w maju na miejsce stałe. Do wyboru mamy odmiany wczesne, średniowczesne i późne. Najlepiej kiełkuje w temperaturze 16-20 stopni po mniej więcej 7-14 dniach.

Zasada druga PIKOWANIE

Jeżeli wykonaliśmy wczesny lutowy wysiew, por wymaga pikowania. Jeżeli wysiew był późniejszy w większej rozstawie, np. w wielodoniczkach, to z pikowania można zrezygnować i posadzić sadzonki wprost na miejsce stałe. Produkcja rozsady pora trwa mniej więcej 50-60 dni. Gdy rozsada się przekorzeni, można obniżyć temperaturę jej uprawy i przenieść w jasne miejsce o temperaturze 10-16 stopni Celsjusza. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, pamiętamy o hartowaniu rozsady.

Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY

Por wymaga gleby żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotna, o pH nie niższym niż 6,3, nie może być to zatem kwaśna gleba. Powinna być też luźna, nie zbita. Warzywo to uprawia się go zwykle w drugim roku po oborniku. Wczesną wiosną można zagon dodatkowo zasilić kompostem.

Zasada czwarta SADZENIE I SIEW

Przygotowane lub kupione sadzonki pora sadzimy w rozstawie mniej więcej 15 cm. Sadząc je na grządkach, możemy je zagłębić bardziej niż rosły do tej pory, aż do nasady zielonych liści. Wysiewając nasiona pora wprost do gruntu, robimy to zazwyczaj  w rzędach oddalonych od siebie mniej więcej o 20-30 cm. Gdy rośliny wyrosną do mniej więcej 10 cm wysokości, możemy przeprowadzić przerywkę lub przesadzić wybrane rośliny w odpowiedniej rozstawie.

Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY I KOPCZYKOWANIE

Por najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. W miarę jego wzrostu, możemy go kopczykować, żeby wpłynąć na większe wybielenie łodygi.

Po szóste NAWOŻENIE I PODLEWANIE

W trakcie wegetacji po ok. 6-8 tygodniach po posadzeniu można por dodatkowo zasilić pogłównie wybranym nawozem lub np. gnojówką. Uprawy pora najlepiej udają się w lata chłodne, obfitujące w opady. Jeżeli zatem jest sucho i upalnie należy pamiętać o regularnym podlewaniu upraw.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Dbamy o odchwaszczanie, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE

Warto pamiętać o zmianowaniu. Porów nie sadzimy w tym samy miejscu, w którym rosły wcześniej warzywa cebulowe. Okres zmianowania w tym wypadku to co najmniej 2 lata.

Dziewiąta zasada PRZEDPLONY

Na przedplon dla pora nadają się warzywa kapustne, może być to np. wczesna kalarepa lub wczesna kapusta, a także groch czy groszek cukrowy oraz szpinak lub rzodkiewki. Por można też uprawiać w tym samym miejscu, w którym w zeszłym sezonie rosły np. ogórki

Zasada dziesiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

W uprawie współrzędnej por można sadzić w towarzystwie pomidorów, selera, sałaty, marchwi, pietruszki i warzyw kapustnych. Unikajmy sadzenia pora w bezpośrednim towarzystwie innych warzyw cebulowych, takich jak np. cebula i czosnek.

Punkt jedenasty DOGLĄDANIE

Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.

I dwunasty CZAS ZBIORU

Por wczesny i średnio wczesny należy zebrać najpóźniej jesienią przed nadejściem przymrozków, por średnio późno i późny nadaje się do uprawy zimowej i może pozostać na zagonie do wiosny kolejnego roku.

Por to warzywo o stosunkowo długim okresie wegetacji, trwa on od wysiewu do zbioru od 5 do 7 miesięcy.

To najważniejsze zasady całorocznej uprawy pora. Szczegółowe informacje będą pojawiać się w kolejnych odcinkach z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy więc do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#por #zasady #uprawa #poradnik #wysiew #ogródek #ogród #ogrod_na_co_dzień #zdrowejedzenie #warzywnik #uprawawarzyw #warzywa #siew #ogrodnik #ogrodek #ogrod #porady